Téma prezentace o magnetu. Synopse GCD o experimentálních aktivitách pro děti staršího předškolního věku „Magic Stone – Magnet

Chcete-li používat náhled prezentací, vytvořte si účet Google (účet) a přihlaste se: https://accounts.google.com


Popisky snímků:

1. Najděte odpovědi na otázky: Co je magnet? Jaké vlastnosti má magnet? Jak lidé používají magnety v životě? 2. Proveďte experimenty k určení magnetické síly. 3. Proveďte experimenty k určení magnetického pole. 4. Proveďte experiment, že magnetické síly procházejí různými materiály. 5. Proveďte experiment, který 2 magnety mohou přitahovat nebo odpuzovat.

Naučte se vše o magnetu. V praxi prozkoumejte proces se skrytými vlastnostmi magnetu.

Magnet je přírodní kámen, který může přitahovat železo a který vytváří magnetické pole.

Experimenty by měly být prováděny klidně, opatrně.

Dozvěděli jsme se, jaké vlastnosti má magnet. Magnet je přírodní kámen. Lidé využívají vlastnosti magnetu pro své vlastní účely. Magnet přitahuje železné předměty. Magnet má magnetické pole. Magnetické síly procházejí různými materiály (písek, voda, lepenka, sklo). 2 magnety se mohou přitahovat a odpuzovat podle toho, jak je k sobě přiblížíte.


K tématu: metodologický vývoj, prezentace a poznámky

"Vlastnosti magnetu"

Shrnutí lekce "Vlastnosti magnetu" o seznámení se s okolním světem. Seznamování dětí s vlastnostmi magnetu pomocí pokusů a pokusů...

Magické vlastnosti magnetu

Cíle.Přispívat k rozšiřování a systematizaci znalostí dětí o magnetu a některých jeho vlastnostech.Učit zkoumat předmět a experimentovat s předmětem, zdůrazňovat výrazné vlastnosti a vlastnosti.Rozvíjet...

Účel: přispět k rozšíření a systematizaci znalostí dětí o magnetu a některých jeho vlastnostech; naučit zkoumat předmět a experimentovat s předmětem, zdůrazňovat vyjádřené vlastnosti a vlastnosti; rozvíjet ...

Prezentace na téma " Magický svět magnetismus" ve fyzice ve formátu powerpoint. Účelem této prezentace pro školáky je rozšířit znalosti studentů o magnetickém poli. Z této práce se studenti dozvědí, jak byly magnety objeveny, proč se tak jmenují, kde se používají a jaké je magnetické pole Země a mají zda magnetické pole jiné planety. Autorka prezentace: Shkolkina Lyudmila Alexandrovna, učitelka fyziky.

Fragmenty z prezentace

Jak se lidé dozvěděli o magnetech a proč se jim tak říkalo?

  • „Tento kámen přitahuje nejen železný prsten, ale také obdaří tento prsten svou silou, takže může zase přitáhnout další prsten nebo kus železa. To je způsobeno silou magnetického kamene.“ Tak napsal starověký řecký filozof Sokrates.
  • Stará kronika vypráví, že již před 4000 lety se v Číně používaly vozíky, na kterých se magnetické postavy člověka otáčely kolem osy a ukazovaly na jih.
  • V čínských encyklopediích jsou také první zmínky o použití magnetické střelky na lodích. 300-400 let před naším letopočtem jej začali používat Indové, Arabové, Řekové. Takže ve starověku se objevil kompas, který se stal spolehlivým pomocníkem cestovatelů.
  • "Milující kámen", Číňané dali magnetu jméno, přitahuje železo, jako milující matka přitahuje své děti k sobě. Pozoruhodné je, že Francouzi, žijící na opačném konci pevniny, se také setkávají s podobným názvem „animant“ – což znamená „milující“. Síla lásky v přírodních magnetech je zanedbatelná, takže to zní naivně Řecké jméno"Herkulův kámen" Co by teď řekli ve srovnání s elektromagnety zvedajícími tuny železa v hutních provozech.

Proč je Země obklopena magnetickým polem?

  • Zemský magnetismus ještě nebyl definitivně objasněn, ale čte se, že magnetické pole vytváří elektrický proud. Vznikají stejně jako v zemské kůře, v atmosféře a především v zemském jádru, kde se pohybují nabité částice v rozžhaveném stavu vědeckovýzkumného ústavu Nejsilnější magnetické pole na pólech, jejich název sever a jih jsou opačné Severní konec magnetické střelky je vždy nasměrován na jih, což znamená, že jižní magnetický pól je na severu. Navíc jejich souřadnice neodpovídají geografickým.
  • Časem se magnetické póly pohybují.Ve starověku se nacházely na rovníku.
  • Magnetické pole závisí na aktivitě sluncí. A během období jeho činnosti vznikají na zemi magnetické bouře, zesilují polární záře, které vznikají v důsledku vlivu magnetického pole na přicházející nabité částice. Magnetické pole je ochráncem země před kosmickým zářením, které má škodlivý vliv na živé organismy. V oblastech, kde jsou ložiska magnetických rud, se magnetické pole od ostatních míst liší – říká se tomu magnetické anomálie, kde magnetická střelka není pomocníkem. Země je obklopena radiačními pásy, takže směrem ke Slunci se táhnou do vzdálenosti až 70-80 tisíc kilometrů. A v opačném směru až miliony kilometrů.
Magnetické pole Země
  • Anglický fyzik 14. století. William Herbert vyrobil kulový magnet, prozkoumal ho malou magnetickou jehlou a došel k závěru, že Země- obrovský kosmický magnet.
  • Vnější, roztavené vrstvy zemského jádra jsou v neustálém pohybu. V důsledku toho v něm vznikají magnetická pole, která v konečném důsledku tvoří magnetické pole Země.
Magnetické anomálie
  • Anomálie (lat.) - odchylka.
  • Krátkodobá anomálie je magnetická bouře.
  • Trvalé anomálie jsou ložiska železné rudy v malých hloubkách.

Kde se magnety používají?

  • (zařízení jsou různé magnety. Magnetické šipky, měřící nástroje, reproduktor.kazeta, cívková jádra)
  • Pevné disky zaznamenávají data na tenké magnetické povlaky.
  • Moderní technika se neobejde bez použití magnetů - jedná se o měřicí přístroje - ampérmetry, voltmetry, elektroměry, reproduktory, z magnetických materiálů se vyrábí jádra motorů, generátory, transformátory, pásky, vedou magnetický záznam zvuku, zvedají obrovské závaží v továrnách , dokonce existují vlaky na magnetické podložce. Technologii bez magnetů a elektromagnetů si nelze představit.

V prodejnách Svět zdraví jsem viděl spoustu produktů s obsahem magnetů, proč a jak na člověka působí?

  • První použití magnetu - projímadlo
  • Vědecké studie ukazují, že lidské tělo obsahuje železo, molekuly vody a další látky, které dobře reagují na změny magnetického pole, a pokud dojde k nějakému narušení, vliv magnetického pole může tyto změny obnovit nebo oddálit. Záleží na nervovém stavu, zdraví, dokonce i na pohlaví člověka. Taková magnetická zařízení, jako jsou magnetické náramky, opasky, vložky, nálevky, spony, hřebeny, snižují bolest, snižují tlak. Únava a další. Na rozdíl od drog jsou trvanlivé, nedají se zfalšovat, může je používat celá rodina, jsou levné.
Magnetické náramky

Léčivé vlastnosti magnetického pole objevilo lidstvo již ve starověku. Ženy starověký Egypt nosili magnetické šperky a věřili, že je mohou ochránit před nemocemi a prodloužit mládí.

Magnetoterapie

Magnetický lékařský pás na záda

Je ale naše Země obklopena magnetickým polem?

Vědci se samozřejmě při přeletech vesmírných lodí zajímali i o přítomnost magnetických polí na jiných planetách. Nejbližším nebeským tělesem k nám je Měsíc, nemá magnetické pole, jako jeho sestra Země - Venuše, slabé magnetické pole a Mars, ale obří planety mají velmi silná magnetická pole, to je Jupiter, Saturn, Neptun

Závěr

  • Dnes jste se setkali s pomocí středoškoláků nádherný svět magnety, věděli jste o nich dříve, ale nyní chápete, že se vaše znalosti prohloubily, na střední škole budete magnetické pole a jeho aplikaci studovat podrobněji
  • Všichni účastníci dostávají vynikající známky za své projevy a kompetentní otázky.

Městská školka vzdělávací instituceč. 8 "Lenok" městské části Jaroslavl

Synopse GCD

« Magický magnet »

přípravná skupina

Připravil učitel:

Tyurina I.V.

ledna 2017

Cílová: Seznamte děti s vlastnostmi magnetu.
Vzdělávací úkoly:
- pomáhat hromadit v dětech konkrétní představy o magnetu a jeho vlastnosti přitahovat předměty; identifikovat materiály, které se mohou stát magnetickými, přes které materiály a látky může magnet působit;
Vývojové úkoly:
- rozvíjet mentální operace, schopnost vyvozovat závěry, aktivovat slovní zásobu dětí;
- rozvíjet touhu po poznání prostřednictvím tvůrčí a experimentální činnosti;
Vzdělávací úkoly:
- podporovat výchovu k samostatnosti, iniciativě, rozvoj komunikačních dovedností;
Materiál: Magnety, destičky s předměty: gumový míček, knoflík, kancelářská sponka, zápalka, list papíru, hadřík; kelímky s vodou, plastové desky, talíře z prosa.

Magický magnet.

Průběh lekce:
Organizační moment, emocionální nálada:
Všechny děti se sešly v kruhu

Jsi můj přítel a já jsem tvůj přítel!

Držme se spolu za ruce

A usmívejte se na sebe!

(Překvapení, problematická situace):
- Kluci, vím, že máte rádi pohádky. Také miluji pohádky, vždy mají kouzlo a tajemno. V pohádkách vždy vítězí dobro nad zlem. Souhlasíš? Chtěli byste pomoci pohádkovým postavičkám, kdyby se na vás obrátily s žádostí o pomoc? Dnes budete mít takovou příležitost.

Prezentace

Snímek 2 Ivan carevič

Zkušenost #1 "Působení magnetu přes vodu a překážku"

Přišel k nám hrdina s prosbou. Kdo je to? Přemýšlejte o tom, co by se mu mohlo stát, aby se na nás obrátil o pomoc?(dětské úvahy)

Chlapi, zlý Koschey Nesmrtelný ukryl meč s pokladem na dně hluboké studny. Bez tohoto meče nebude Ivan schopen zachránit svou nevěstu Vasilisu Krásnou ze zajetí. Jak to získat, neví. Pojďme přijít na to, jak Ivanovi pomoci(děti mluví)

Vysoce zajímavé nápady ty jsi nabídl. Kluci, možná si pořídíte meč s magnetem? Zkusme to.

Hlavní pravidla v naší laboratoři: netlačit, nedělat hluk, nezasahovat do ostatních, dělat vše v klidu. Vědci takto provádějí experimenty ve svých laboratořích.

Spustíme kancelářskou sponku do sklenice s vodou - to je sekera. Magnetem podél vnější stěny sklenice vytáhneme kancelářskou sponku - sekeru. Stalo?
- Jaký může být závěr?
Závěr: síla magnetu působí přes vodu a přes bariéru.

Podívejte se na obrazovku. Nyní bude Ivan carevič moci dostat svůj meč ze studny a zachránit Vasilisu Krásnou.

Snímek 3. Alice v místnosti.

Zkušenost #2 "Působení magnetu přes překážku"

Dívka Alenka se opravdu chce dostat do říše divů - do krásné kvetoucí zahrada. Tyhle malé dveře tam vedou. Klíč ke dveřím ale leží na vysokém plastovém stolku. Jak to může získat?(děti mluví)

- Ivanu Carevičovi pomohl magnet. Možná nám teď může pomoci. Zkusme to?

- Na plastovou desku dáme kancelářskou sponku, pod desku posuneme magnet. Síla magnetu procházející plastem nutí kancelářskou sponku, aby ji následovala. Stalo? Síla magnetu tedy působí skrz plast.

Závěr: síla magnetu působí přes bariéru.

Podívejte se na obrazovku. S pomocí magnetu získala Alice klíč.

Snímek 4. Alice v zahradě.

Alence se podařilo dostat do kouzelné zahrady Říše divů.

Snímek 5. Sedí Popelka před prosem.

Zkušenost #3 "Působení magnetu přes proso (kroupy, písek)"

Popelka opravdu chce jít na ples. Ale zlá macecha a zlomyslné sestry jí nasypaly železné šrouby do prosa v naději, že chudinka nebude mít čas. Jak jí pomoci?(děti mluví)

Možná nám zase pomůže magnet? Zkusíme to?

Děti s učitelem provádějí experiment.

- Přes talíř s jáhly, ve kterém jsou ukryté kovové sponky, pomalu přitahujeme magnet. Co se děje? (sponky jsou magnetizované)

Pomocí magnetu jsme mohli škrabky snáze a rychleji sestavit. Experimentálně jsme prokázali, že magnetické síly působí skrze proso.

Závěr: přes proso působí síla magnetu.

Podívejte se na obrazovku. Popelka dokázala rychle roztřídit proso a dostala se až na ples

Snímek 6. Popelka na plese.

Myslím, že je čas, abychom si odpočinuli a zatancovali si

Snímek 7. Fyzická minuta „Opakujte! Neodkládejte!"

Měli jsme se skvěle, bavili jsme se. Mezitím mi přišel e-mail od jiného pohádkového hrdiny.

Snímek 8. Přišel dopis.

Poslouchat.

Snímek 9. Text dopisu.

"Drazí kluci! Rozhodl jsem se navštívit Vintika a Shpuntika. Ale tady je problém – porouchalo se mi auto. K jeho opravě potřebujete pouze kovové části. Které jsou kovové a které ne, nevím. Co bych měl dělat?"

Kdo nám napsal takový dopis?(odpovědi dětí)

Snímek 10. Nevím s autem.

Přesně tak, cizinče. Jak mu můžeme pomoci?(děti mluví)

Zkušenost č. 4 "Magnet přitahuje pouze kovové části"

Snímek 11. Nevím s různými detaily.

– Jak rozeznáme kovové části od ostatních? (Abyste to udělali správně, musíte použít magnet).

Co víme o vlastnostech magnetu? (Magnet má tu vlastnost, že k sobě přitahuje železné předměty.) Jak lze tyto vlastnosti zkontrolovat? (Vezměte magnet a proveďte experiment).

Děti s učitelem jdou do laboratoře.

Na stolech je spousta věcí. různé materiály(magnetické a nemagnetické). Musíte vybrat pouze kovové. Získané výsledky jsou uvedeny v tabulce.

Děti dělají experiment samy.

– A nyní zapíšeme výsledky experimentu do tabulky pomocí znamének „+“ a „-“.

Práce se stolem.

Jaké předměty přitahuje magnet?

Závěr: magnet přitahuje železné předměty, takže k jejich oddělení od zbytku je třeba použít magnet.

Magnet však přitahuje pouze určité kovy, jako je železo, ocel a nikl. Jiné kovy, jako je hliník, magnet nepřitahuje. Dřevo, plast, papír, látka nereaguje na magnet.
- Kluci, chcete vědět, jak se člověk seznámil s magickými vlastnostmi magnetu? Povím vám starou legendu.

Snímek 12. Magnis s ovečkami.

V dávných dobách choval na hoře Ida pastýř jménem Magnis ovce.

Snímek 13. Magnis s kamenem.

Všiml si, že jeho sandály vystlané železem a dřevěná hůl s železnou špičkou se lepí na černé kameny, které mu ležely pod nohama.

Snímek 14. Magnis s holí.

Pastýř otočil hůl vzhůru nohama a ujistil se, že dřevo nepřitahuje podivné kameny.

Snímek 15. Magnis si sundá boty.

Sundal si sandály a viděl, že ho nepřitahují ani bosé nohy.

Snímek 16. Kameny v ruce.

Magnis si uvědomil, že tyto podivné černé kameny neznají jiný materiál než železo.

Snímek 17. Magnis se sousedy.

Pastýř vzal několik těchto kamenů domů a ohromil tím své sousedy.

Snímek 18. Magnet s kouskem železa.

Jménem pastýře se objevilo jméno "magnet".

Tak se lidé dozvěděli o magnetu a stali se jím použití při výrobě dieselových lokomotiv, vlaků, letadel(snímek 19-20) , vyrábí i šperky z magnetu: náušnice, náramky, prsteny, korálky(snímek 21) . Dokonce věří, že mají léčivé vlastnosti, uklidňuje a povzbuzuje(snímek 22–23) .

Kluci, dnes jsme se hodně naučili a pomohli pohádkovým hrdinům. Ale něco je zapomenuto(děti si pamatují, že zapomněly - řekněte nevím, jak rozlišit kovové části od nekovových)

Snímek 24. Nevím s autem.

- Jak o tom můžeme informovat Dunno? (Návrhy pro děti).

Ano, napíšeme dopis Dunnovi, pošleme mu náš stůl a magnet. Dunno si určitě opraví auto a pojede navštívit své přátele.

Kluci, podívejte se na naši magnetickou tabuli.

(Na tabuli jsou 2 obrázky: slunečný den a deštivý den)

Pokud vás to dnes zaujalo, dobře jste se pobavili a dozvěděli se spoustu nových věcí, pak přiložte svůj magnet k obrázku se slunečným dnem. Kdyby to bylo nudné, nezajímavé, tak obrázek s deštivým dnem.

snímek 2

Účel práce: prostudovat vlastnosti magnetů, přijít s novou aplikací magnetů. Úkoly: 1. Prozkoumejte různé vlastnosti magnetů. 2. Zjistěte, jak lidé používají magnety. 3. Vymyslete vlastní použití magnetů. Hypotéza: Magnetismus byl objeven již dávno, ale lze pro něj nalézt mnoho nových aplikací. Literatura: 1. Co to je. Kdo je: Ve 3 svazcích - M .: "Pedagogika-Press", 1994. - V. 2. 2. Vše o všem: Populární encyklopedie pro děti. - Ed.: SLOVO. - V. 2. 3. Encyklopedie magnetismu. - http://www.valtar.ru/Magnets4/ 4. Drahé a okrasné kameny, minerály a minerály. Sběratelská encyklopedie / John Farndon. - M.: "Eksmo", 2009.

snímek 3

Co přitahuje magnet?

Magnety z mé stavebnice přitahují železné kuličky. Zkoušel jsem, jaké jiné předměty přitahují magnety. Ukázalo se, že: Přitahují: nůžky, ruská mince, špendlíky, klíče a další železné předměty. Nepřitahují: plast, dřevo, sklo, textil, keramika, papír, měděný drát, ukrajinská mince. Ukazuje se, že ne všechny kovy se přitahují! V encyklopedii jsem se dozvěděl, že magnet přitahuje pouze magnetické materiály: železo, kobalt, nikl a některé prvky vzácných zemin. všechny ostatní látky nejsou magnetem přitahovány, včetně kovů hliník, měď, olovo, zlato a stříbro.

snímek 4

Proč magnet přitahuje předměty?

Magnety na sebe působí a žehlí předměty, i když je mezi nimi umístěno sklo nebo karton. Je to velmi podobné magii! Způsob, jakým magnety působí na magnetické materiály a na sebe navzájem, nevidíme ani necítíme, nezapáchá a může působit přes sklo, karton, vodu a další látky.

snímek 5

magnetové póly

Každý magnet má dva typy pólů. Pokud se magnet nechá volně otáčet, otočí svůj severní pól k severu a jižní pól k jihu. Tato vlastnost magnetu se využívá v kompasu. Abych určil póly svých magnetů od konstruktéra, vyrobil jsem si vlastní kompas. Modrou páskou jsem označil severní konce svých magnetů.

snímek 6

Vlastnosti magnetických pólů

Jako póly magnetů se odpuzují. Opačné póly magnetů se přitahují, YUS YUS YUS SYU YUS N Y Všechny magnety mají tendenci otáčet svůj severní pól k severu a svůj jižní pól k jihu. Takže na severu Země je jižní magnetický pól a na jihu je severní magnetický pól! Zkusil jsem připojit magnety různé způsoby a všiml si, že:

Snímek 7

Interakce magnetu s železnou koulí a kompozitním magnetem

XYU XIU XIU + = Snažil jsem se nasadit železnou kouli různé části magnet, ukázalo se, že míč se nejlépe přitahuje k pólům magnetu, ale přesně uprostřed mezi póly není žádná přitažlivost. SYU Také jsem zkusil dát dva magnety dohromady a magnetické póly nachází pouze na opačných koncích kompozitního magnetu. Dva malé magnety se proměnily v jeden velký!

Snímek 8

Jeden magnet pojme pouze 4 ocelové kuličky Druhý magnet pojme 7 ocelových kuliček Při hraní s magnetickou stavebnicí jsem si všiml, že obyčejná železná koule se sama stane magnetem, pokud se dotkne magnetu. Může přitáhnout další míč, a ten - další, a tak dále několik míčků. Magnety mohou mít různou sílu!

Snímek 9

1. Simulace

Pomocí magnetů je možné spojovat díly bez lepidla a bez šroubů Aplikace magnetů

Snímek 10

2. Hledejte kovové předměty

Pomocí magnetu můžete najít jehlu ztracenou na koberci. Získejte klíče ze dna akvária. Existují také silné vyhledávací magnety, které pomáhají najít železné předměty na dně řeky.

snímek 11

3. Připevňování předmětů na kovový povrch

  • snímek 12

    4. Zvedání železných předmětů

    Magnetický jeřáby schopný zvedat sudy s hřebíky nebo spoustu železných trubek.

    snímek 13

    5. Magnety se používají ve hrách

    Magnetická mozaika a abeceda Magnetické šachy a dáma Ramena mé hračky Valli jsou připevněna magnety Magnetický konstruktor Magnetický rybářský prut

    Snímek 14

    6. Jazýčkový spínač spojuje kontakty působením magnetu

    Pomocí magnetu a jazýčkového spínače mohu rozsvítit žárovku nebo budík, který jsem si vyrobil ze své radiostanice. Jazýčkový magnet

    snímek 15

    7. Určení světových stran

    Kompas pomáhá lidem správně umístit mapu ke světovým stranám.

    snímek 16

    8. Magnety v medicíně

    Přístroj MRI nám umožní vidět, jak člověku bije srdce.

    Snímek 17

    Magnetit - přírodní magnet

    Až do 18. století se na palubu braly lodě přírodní magnety pro magnetizaci střelek kompasu. Aby geologové porozuměli tomu, jak se kontinenty v minulosti pohybovaly, studují orientaci krystalů magnetitu v různých horninách. Ve skutečnosti byly krystaly magnetitu v době svého vzniku orientovány k severnímu pólu. Takové studie se nazývají paleomagnetismus. V encyklopedii minerálů jsem se dozvěděl, že v přírodě existuje minerál s magnetickými vlastnostmi – magnetit.

    Snímek 18

    Ale musíte být opatrní s magnety.

    Magnet může: zničit hodinky magnetizací jejich mechanismu zničit kartu metra zkreslit barvy na televizní obrazovce

    Snímek 19

    Moje magnetické vynálezy

    Poté, co jsem se seznámil s úžasnými vlastnostmi magnetů a jejich aplikací, chtěl jsem přijít na nějaké vlastní způsoby, jak magnety použít.

    Snímek 20

    Magnetoball

    Vymyslel jsem hru pro dva lidi. Do soupeřovy branky je nutné pomocí magnetu přivalit železnou kouli, přičemž koule by se k magnetu neměla přilepit. V této hře jsem využil vlastnosti magnetu k přitahování železné koule.

    snímek 21

    "Magické" kolotoče

    Magnet pohybující se pod stolem. Magnety připevněné ke kolotočům. Z konstruktoru jsem vyrobil kolotoče, které se samy otáčejí, pokud jsou umístěny na „kouzelném“ stole. V tomto vynálezu jsem využil vlastnosti magnetů vzájemně se přitahovat.

    snímek 22

    Sekera - samorub

    Z návrháře jsem také vyrobil sekeru, která sama začne sekat, když ji položíte na „kouzelný“ stůl. V tomto vynálezu jsem využil vlastnosti magnetů k odpuzování. Magnet pohybující se pod stolem. Magnet připevněný na sekeru.

    snímek 23

    "Magický" stůl

    Udělal jsem to vzhůru nohama plastová krabička. Pod něj jsem umístil speciální mechanismus, který v kruhu pohybuje silným magnetem. Tento mechanismus jsem vyrobil od konstruktéra LEGO. Baterie Elektromotor Silný magnet

    snímek 24

    Jóga kompasu

    Tento nakreslený papírový jogín na provázku se vždy otočí obličejem k východu, protože má na zádech nalepený dlouhý magnet, který jsem složil z deseti malých magnetů. Magnet V tomto vynálezu jsem využil vlastnosti magnetu k otočení jeho severního pólu na sever.

    Snímek 25

    závěry

    Magnety přitahují předměty vyrobené z magnetických materiálů. Magnet má vždy dva póly. Jako póly magnetů se odpuzují. protiklady se přitahují. Magnety mohou působit na dálku. Magnety jsou různé síly Magnety mají v lidském životě mnoho využití. Děti si rády hrají s magnety. Vymýšlení her s magnety je velmi zajímavé.

    snímek 26

    Zobrazit všechny snímky

    Cílová: rozvoj kognitivní činnosti žáků v procesu studia vlastností magnetu.

    Programové úkoly:

    Seznamte děti s vlastnostmi magnetu.

    Rozvíjet schopnost předkládat hypotézy, vyvozovat závěry, aktivovat se slovní zásoba děti.

    · Pěstovat trvalý zájem o výzkumné aktivity.

    Materiály pro OOD: magnety, promítací plátno, kancelářské sponky, kelímky, voda, papírový člun, skleněná láhev, dřevěný hřeben, bílé pláště, minilaboratoř.

    Metody a techniky:

    Příběh učitele.

    · Konverzace.

    · Prezentace.

    · Praktická výzkumná činnost .

    Očekávaný výsledek: naučit děti vidět a řešit problém, předkládat hypotézy a návrhy. Experimentujte a vyvozujte závěry. Aktivujte slovní zásobu dětí.

    přestěhovat se vzdělávací aktivity:

    Děti vstupují do sálu za hudby, vítají hosty.

    vychovatel: Kluci, dnes v našem Mateřská školka Balíček dorazil. Tento balíček je od čaroděje ze smaragdového města. Navrhuji se podívat, co v něm je (vytáhne disk). Toto je zvukový dopis, poslouchejte ho. "Nazdar hoši. V mém městě jsem našel tajemný kámen, leží v balíčku v malé krabičce. Nevím, jak se to jmenuje, co může přinést: dobro nebo zlo, jak a kde se dá v životě uplatnit. Pomozte mi to zjistit, prozkoumejte tento kámen a pošlete mi odpověď. Připravil jsem pro vás bílé pláště a pomocí své magie vytvořil laboratoř, ve které se s tímto kamenem seznámíte, budete s ním experimentovat. Přeji vám štěstí!".

    vychovatel: vyndá krabičku a ukáže magnet dětem, dá je na dotyk.

    co na to říct?

    Děti: kolo, hladká, studená.

    pečovatel přináší magnet do dekorace a upozorňuje děti na to, že kámen přitahuje předmět.

    vychovatel: Uhádli jste, co je to za kámen?

    Děti: magnet.

    vychovatel: Přesně tak, kluci, je to jednoduchý magnet, pojďme poznat tento úžasný kámen, který skrývá mnohá tajemství.

    Podívejte se na obrazovku.

    1 snímek:

    magický magnet

    2 snímek:

    (Obrázek-hrad smaragdového města)

    3 snímek

    Před mnoha a mnoha lety našli lidé v horách minerál - černý kámen s krásným kovovým leskem a nazývali ho magnetit, nyní moderní jméno magnet.

    4 snímek

    Vědci se domnívají, že název kamene "magnetit" pochází z názvu města, u kterého byl nalezen - to je město - "Magnesia".

    5 snímků:

    Kousky magnetu se nazývají přírodní magnety, ale člověk se naučil magnety vyrábět uměle a používat je k různým účelům.

    6 snímek:

    Lidé vyrábějí šperky z magnetu: náušnice, náramky, korálky. Předpokládá se, že má léčivé vlastnosti, uklidňuje a dodává sílu.

    7 snímek:

    Člověk používá magnet v konstruktérech, magnetických odznakech, magnetické abecedě, kompasu.

    Praktická výzkumná činnost:

    vychovatel: Nyní se přesuneme do magické laboratoře.

    Pospěšte si a dostaňte se do kruhu!

    Jsi můj přítel a já jsem tvůj přítel.

    podívali se na sebe,

    Objali se a usmáli se.

    Řekněme si to všechno dohromady – do toho.

    Laboratoř nás volá!

    Začneme odpočítávat (1 až 10)

    Otočte se, ocitněte se v laboratoři!

    Hudba zní.

    Praktické činnosti v minilaboratoři:

    Dnes budeme experimentovat, provádět experimenty.

    (Učitel připomene pravidla chování v laboratoři.)

    1. Oblékněte si speciální oblečení.

    2. Pozorně poslouchejte pokyny dospělého.

    3. Buďte opatrní (nedávejte nic do úst.)

    (Děti nosí bílé pláště).

    Pedagog: Navrhuji přistoupit k prvnímu experimentálnímu místu.

    Zkušenost číslo 1 Zjistěte, jaké předměty přitahuje magnet?

    (Na stole je několik věcí: 2 hřebeny, koule, kancelářské sponky, 2 lahve, lodičky). Děti pomocí magnetu určují: přitahuje magnet dřevěné, skleněné, kovové předměty?)

    vychovatel: Chlapi, zvažte předměty, které jsou na stole, a určete, z čeho jsou vyrobeny? Láhev. Z čeho je to vyrobeno?

    Děti: ze skla.

    vychovatel: Jaká je tedy láhev?

    Děti: sklenka.

    vychovatel: další položkou je míč. Z čeho je to vyrobeno?

    Děti: z gumy. Gumový míč.

    vychovatel: dřevěný hřeben, papírový zápisník (nebo zápisník), kovová spona, klíč.

    vychovatel: Zkontrolujeme, jaké předměty magnet přitahuje. Vezměte magnet a přineste ho ke každému předmětu.

    Děti drží magnet nad předměty a kovové části se přitahují.

    vychovatel: co uzavřeme? Jaké předměty přitahují magnety?

    Závěr: magnet přitahuje pouze kovové předměty

    Na magnetickou tabuli učitel přiloží obrázek-závěr.

    Zkušenost číslo 2.

    Kluci, vezměte si magnety, zvu vás na další experimentální stanoviště, kde budeme studovat další vlastnost magnetu: existuje pro to nějaká překážka? Podívejte, každý má na stolech rozvržení, každý má kresbu geometrický obrazec. Rozhovor s dětmi. Jakou postavu? Jaká barva? Rozložení je překážkou pro magnet. Vyberte auto a umístěte ho kamkoli na rozvržení. Vezměte rozložení a magnet do svých rukou, umístěte magnet pod auto. Co se děje? (auto se pohybuje) Jaký závěr můžeme vyvodit? Bariéra neovlivňuje působení magnetu.

    Učitel připevní 2 obrazové výstupy na magnetickou tabuli.

    Navrhuji si trochu hrát, jezdit na autech s magnetem. Připraveni na cestu? Jít!

    Hudba zní.

    vychovatel: učinit vědecký objev není snadný úkol, proto jsou v laboratořích přestávky na odpočinek. Bylo by hezké, abychom si odpočinuli. Pojď ke mně, ukaž ruce, opakuj po mně.

    Jsme magnety Jsme magnety

    Nejsme k sobě připoutáni.

    Prostě na sebe saháme

    A jdeme, jdeme v kruhu.

    Sedněte si spolu, vstaňte spolu

    kroutili hlavami,

    A trochu poskočil

    A tleskali rukama.

    Dobře, narovnejte ramena

    Zvedněte, snižte.

    Otočené doleva a doprava

    Nakloňte se, protáhněte se!

    pečovatel: pokračujme ve výzkumu.

    Děti jdou ke stolům.

    Zkušenost číslo 3. A nyní vytvoříme další zábranu pro magnet - ne pevnou, ale tekutou (to bude voda) Rybu budeme chytat bez udice, pouze pomocí magnetu. Přemýšlejte o tom, jak to můžete udělat?

    Závěr: magnet působí přes vodu a sklo.

    Pedagog: Dozvěděli jsme se hodně o magnetu, pomohli jsme čaroději. Jděte k tabuli, vzpomeňte si, co jsme se dozvěděli o magnetu.

    Pojďme si to shrnout.

    1. Magnety přitahují kovové předměty.

    2. Magnet působí přes překážku.

    3. Magnet působí přes vodu.

    Pošleme naše nabyté vědomosti (ukazuje na průzkumné obrázky) do smaragdového města.



  • erkas.ru - Uspořádání lodi. Guma a plast. Lodní motory